Novinky

Jaké dětské kolo vybrat?

Jaké dětské kolo vybrat?

 

Dětská kola patří k nejhezčím dárkům pro děti. Jak ale vybrat to správné a kdy s tím vůbec začít? Děti začínají jezdit velmi brzy, ale místo šlapacího kola jim stačí jen odrážedlo. Nejdříve to úplně dětské plastové, později sofistikovanější, které už vypadá jako kolo, jen mu chybí šlapačky. Naučí se v něm samostatně pohybovat a udržet i rovnováhu. Dříve nebo později ale začne pouhé odrážení děti nudit a zatouží po „dospěláckém“ kole, na kterém se šlape. Takový okamžik je ideální dobou pro nákup prvního dětského kola.

Nejmenší dětská kola pro děti do 5 let věku se vyrábějí s koly s malým průměrem. V nabídce specializovaných obchodů tak najdete pro nejmenší dětská kola s označením 12, 14, nebo 16 palců. Nedržte se striktně věku, ale spíše výšky. Když dítě vyroste do výšky 100 cm, už by mu mělo sedět kolo 16palcové. Pokud si děti nejsou jisté, můžete jim pořídit doplňková kolečka pro větší stabilitu, případně vodící tyč pro rodiče. U malých zvažte také možnost tzv. tažné tyče, která propojuje kolo dospělého a dítěte. Větším dětem do asi 12 let, nebo i drobnějším starším dětem se pak pořizují dětská kola s průměrem kol 18, 2024 palců. U starších dětí se už kupují dospělá kola, opět podle toho, jak jsou mladí cyklisté vysocí. Nikdy ale nekupujte kolo větší s tím, že do něj dítě „doroste“. Ohrožujete tak bezpečnost dítěte.

A právě bezpečnost je velmi důležitá, takže velký důraz by měl být kladen nejen na všechny předepsané bezpečnostní prvky, ale hlavně kvalitní a snadno ovladatelné brzdy. Vždy vyžadujte, aby dětské kolo mělo všechny potřebné certifikáty. Podezřele levná kola téměř jistě nebudou odpovídat parametrům, kterým by měla dětská kola odpovídat. Zpravidla také nemají potřebné certifikáty s označením CE. Lehká dětská kola by měla být hlavně snadno ovladatelná, ale zároveň kvalitně vyrobená a bezpečná.

U mnoha dětí není důležitá jen velikost, ale také vzhled dětského kola. V nabídce tak jsou kola nejrůznějších barev i dětská kola s motivy z populárních filmů a seriálů a samozřejmě ladící dětské přilby.

Jak vybrat elektrické autíčko pro děti.

Jak vybrat elektrické autíčko pro dítě?

Elektrická autíčka pro děti jsou stále populárnější a také nabídka na českém trhu se neustále rozšiřuje. Dnes vám poradíme, na co se zaměřit, abyste vybrali pro své dítě to nejvhodnější.

Základním parametrem je věk, respektive také hmotnost a výška dítěte. V nabídce obchodů s hračkami tak najdete elektrická autíčka pro děti od 1 roku, horní hranice končí obvykle kolem 10. roku věku dítěte. U každého modelu tak najdete informaci, pro jakou věkovou kategorii je auto určeno, tedy zda například spadá do kategorie elektrická autíčka pro větší děti

Asi nejzásadnější je u takto nákladné hračky bezpečnost. Preferujte modely elektrických autíček, která lze dálkově ovládat a zajistit tak, že své dítko zastavíte, aniž byste museli za ním běhat po celé zahradě. Autíčka dokáží jet rychlostí až 7 km/h. a možnost zastavit je ihned je tak velmi důležitá. Proto je u některých typů také možnost okamžitého zastavení. Samozřejmostí by měly být také bezpečnostní pásy a tzv. plynulý rozjezd, takže autíčko se rozjedete pomalu, i když dítě sešlápne pedál. Nikdy ale nekupujte levné kopie známých značek, které nejsou vybaveny patřičnými certifikáty, i když se to může jevit jako výhodné. Abyste si byli jistě, že je hračka skutečně bezpečná, měla by mít certifikát CE.

Typ autíčka by měl odpovídat nejen tomu, kde asi bude nejčastěji jezdit (tedy terén nebo pevný povrch) a zda je určeno pro jedno nebo pro dvě děti. Některá autíčka jsou určena speciálně do terénu, třeba čtyřkolky, nebo autíčka s větším výkonem, jako třeba malé kopie džípu. Existují i elektrické dětské buginy. Pro děti se speciálními zájmy existují i modely nákladních aut, traktorů, policejních či hasičských aut.

Pro mnoho dětí je důležité i to, jak autíčko vypadá. Pokud jde o barvu a vybavení, zkuste zjistit, co by se vašemu klukovi či holčičce nejvíce líbilo. Z uživatelského hlediska je důležitá také výdrž baterie a výkon motoru, respektive motorů, protože některé modely mají motorů více. Ovládání je u většiny autíček velmi jednoduché.